Nejvyšší bod české republiky, Sněžka, je jednou z nejnavštěvovanějších hor na světě. Díky kráse pohoří Krkonoše a relativně snadné dostupnosti z České republiky i Polska je velmi oblíbeným turistickým cílem. Se svou výškou 1603 m rozhodně nepatří mezi nejvyšší hory Evropy, ale i tak zde můžete zažít extrémní horské podmínky, zejména v zimě. Tento článek vám poskytne všechny důležité informace o tom, jak se bezpečně vypadat na náš nejvyšší vrchol právě v zimním období, kde na vás mohou čekat opravdu arktické podmínky. Najdete zde naše doporučení, včetně praktických tipů, mapy a našich osobních zkušeností.
- Nadmořská výška: 1603 m
- Dřívější názvy: Riesenberg, Sněžovka, Sněžník, Pahrbek sněžný
- Vzdálenost z Horní Malé Úpy: 7 km (jedna cesta)
- Čas výstupu: 2,5 – 4 hod. (závislé na podmínkách)
- Převýšení: 612 m
- Nejbližší ubytování/občerstvení:
- Občerstvení dostupné na vrcholu v Poštovně (závsilé na provozu lanovky)
- Nejbližší ubytování: Bouda Jelenka, Dom Śląski nebo Luční Bouda (doporučujeme!)
Podcast ze zimního výstupu na Sněžku
Podcast přímo z terénu jsme natáčeli na začátku ledna 2025, když jsme v mrazivých podmínkách vyrazili na Sněžku. Jaké to bylo, co jsme s sebou měli za vybavení (a že se sakra hodilo!) a jaké nás tam potkalo počasí, se dozvíte při poslechu této epizody!
Mapa celého zimního treku z Horní Malé Úpy přes Sněžku do Janských lázní
Doporučené zimní trasy na Sněžku
Na Sněžku vede několik tras, které mohou být v zimě technicky náročné v závislosti na aktuálních podmínkách. Kromě teploty, která se běžně dostává hluboko pod bod mrazu, zde na vás může čekat silný vítr, husté sněžení a mlha. Počítat také musíte s ledovkou nebo čerstvou sněhovou pokrývkou. Pokud plánujete zimní výstup, doporučujeme ve složitém terénu chodit jen podél zimního tyčového značení. Nezapomeňte si tedy přepnout zobrazení mapy.cz do zimního režimu, kde je tyčové značení znázorněno křížky.

Z Horní Malé Úpy – naše nejoblíbenější
Trasa, která začíná na česko-polských hranicích, je relativně jednoduchá. Začínáte v Horní Malé Úpě u Pomezních bud, kam můžete dojedet nejen autem, ale i pohodlně autobusem. Výlet můžete rychle zkonzultovat ve skvělém pivovaru Trautenberk (doporučujeme zde hlavně místní APA 14tku) a pak se vydejte přes sjezdovku po červené turistické značce. Po necelých 2km narazíte na nouzové nocoviště a přístřešek Jelenní, kde také začíná tyčové značení, které Vás bud provázet po zbytek cesty.
Pokračujte k turistické chatě Jelenka, kde se můžete občerstvit před náročným výstupem. Pak už traverzujete na jižním svahu hřebenu pod Svorovou Horou, než dojdete po zhruba 2,5km k odbočce, která vás zavede na hřeben a k závěrečnému výstupu na Sněžku. Odtud už jdete jen do kopce. Když dorazíte k závoře na jubilejní cestě (která je v zimě uzavřená), tak už je to jen asi 300m k vrcholu. Pokračujte dál podél tyčového značení, než stanete na vrcholu Sněžky.
Z Pece pod Sněžkou
Turisticky nejoblíbenější výchozí bod pro výstup na Sněžku z české strany najdete právě v Peci pod Sněžkou. V zimě může být nicméně zrádná. Jelikož stoupáte z nížší nadmořské výšky a ve sněhových podmínkách je každý výstup dvakrát tak náročný než v létě. Nepřeceňte své síly! Existují zde dvě trasy:
- Cesta obřím dolem začíná nad spodní stanicí lanovky, kousek od Peckého pivovaru kde si můžete koupit i pivní speciál Sněžka IPA 16,03 a vypít si ho jako vrcholovou odměnu. Cesta pak vede krásným údolím, kolem horské chaty Slaski Dom, odkud se pak strmě stoupá na vrchol po řetězové cestě. Zároveň se také nacházíte v lavinové oblasti, proto dbejte na doporučení aktuální výstrahy horské služby. Tato cesta je velmi oblíbená u skialpinistů.
- Cesta přes Růžohorky vede právě k chatě Růžohorky, kde se můžete občerstvit a vyléčit s legendární Krakonošovou medicínou. Od stanice lanovky kousek za boudou už můžete jít opět po tyčovém značení až na vrchol. Méně zdatní jedinci, se mohou nechat vyvézt lanovkou aspoň na Růžohorky.

Ze Špindlerova Mlýna
Cestu ze Špindlerova Mlýna doporučuji jen zkušeným horalům nebo skialpinistům, kteří ví, jak se pohybovat v náročném terénu. Není tu totiž žádné tyčové značení a v horších podmínkách se můžete jednoduše zatoulat do některého z ostrých, lavinových svahů. Dojít můžete k Luční boudě po Weberově nebo Bucharově cestě. Dále pak k Slezkému domu a dál na vrchol.
Ze Špindlerovy boudy
Pokud si chcete ušetřit pár výškových metrů a jít po bezpečnější a značené trase, tak Vám doporučujeme vyjet až ke Špindlerově boudě (1200 m.n.m). Dostanete se sem i autobusem. Musíte jít zhruba 500m po polské straně Krkonoš až k rozcestníku Pod Malým Šišákem – zde začíná zimní cesta, opět značená tyčově a dostanete se po ní až k Luční boudě. Tato cesta je z důvodů ochrany přírody mimo zimu nepřístupná. Na Luční boudě si dejte občerstvení, pivo z pivovaru Paroháč a pokračujte dál ke Sněžce.
Z Vrchlabí nebo Janských lázní
Tato oblast je protkána sítí turistických a běžkařských tras a spojovacími cestami, kterými se zásobují turistické boudy. Proto můžete dojít relativně snadně až na hřeben. Tam začíná turistické značení. Takže ať už jdete přes z Janských Lázní přes Černou horu a Planiny nebo to vezmete z Vrchlabí k Friesovým boudám (ano, zde je opět skvělý pivovar Fries), tak se dostanete na k boudě Výrovce, pak k Luční Boudě a dál po hřebeni až na vrchol.

Všechny zmíněné trasy lze kombinovat díky dobré dostupnosti veřejné dopravy mezi výchozími body. A vzhledem k velkému počtu chalup po cestě si můžete naplánovat i vícedenní přechod nádherných zimních Krkonoš.
Rozdíly ve výstupu na Sněžku v zimě a v létě
Sněžka je vysoký a exponovaný vrchol. I v létě dokáže být zrádný zejména kvůli počasí a jeho náhlým změnám. Dokonce i samotná česká horolezecká legenda Radek Jaroš přiznal, že výstup na Sněžku jednou musel vzdát. Pro zimní výstup si náročnost výstupu vynásobte koeficientem 2-3x. Zapomeňte na to, že se třeba v hlubokém sněhu budete pohybovat rychlostí 5km za hodinu. Na výstup i sestup si vyhraďte daleko více času, než kolik byste potřebovali v létě. V létě si sem můžete vyrazit relativně nalehko. V zimě se ale neobejdete bez batohu, ve kterém byste měli mít veškeré vybavení, které můžete potřebovat na vrcholu – sněžnice, mačky, cepín, převlečení, atd… více o vybavení níže. Jelikož se i dříve stmívá, tak je potřeba si naplánovat výstup a sestup tak, aby Vás nezastihla tma během cesty do vašeho cíle. Být v zimě na horách po tmě není jen tak.


Na co si dávat na Sněžce pozor?
Počasí! Jednoznačně počasí. Před výstupem si pozorně prostudujte předpověď a aktuální upozornění hydrometeorologického ústavu. Zajímá vás teplota, sněhové srážky, oblačnost a vítr. A nezapomeňte, že pocitová teplota může být daleko nižší (-10°C při větru 25m/s = pocitovka -30 °C). Zároveň váš výšlap konzultujte i s aktuálními upozorněními a výstrahami Horské služby – na jejich stránkách najdete informace o potenciálních lavinových nebezpečích, ale třeba i stav pokrývky na hřebeni. Když před túrou necháte informace o vaší trase v některé z bud nebo přímo na stanici Horské služby, tak je případná záchranná operace o to jednodušší.
Pozor, klouže to!
Ledovka a hluboká vrstva sněhu jsou velkým nebezpečím a proto se neobejdete bez adekvátního vybavení. Jubilejní cesta je v zimě zavřená, a tak se chodí od Slezského domu obousměrně jen po řetězové cestě. Cesta může být namrzlá a řetězy pod sněhem – neplní tedy svou zádržnou funkci a při pádu to může mít až fatální následky. Severní stěna je totiž velmi strmá a nejeden turista zde přišel o život, když po uklouznutí padal po ledovém toboganu skoro kilometr do údolí Lomničky. Ne nadarmo se mu přezdívá “Žlab smrti”
Připravte se na to, že když podmínky nebudou ideální, tak budete svůj výlet muset zrušit a uskutečnit ho až za lepších podmínek.


Bez jakého vybavení se na Sněžce v zimě neobejdete?
OBLEČENÍ
každý vnímá zimu trochu rozdílně, neměli byste ale zapomenout vrstvit vaše oblečení tak, aby vás zahřálo, ale zároveň aby dobře odvádělo po když vyrážíte na trek, vždy se oblečte tak, abyste byli na spodní hranici komfortu – brzy se totiž pohybem zahřejete a budete se muset vysléct. S sebou doporučujeme tento seznam:
- termoprádlo (ideálně merino)
- zateplující vrstva (mikina, hybridní mikina)
- svrchní nepromokavá a větruvzdorná vrstva (goratex, hard shell, …)
- věci na převlečení na vrcholu (abyste převlékli propocené triko)
- teplá péřová bunda popřípadě péřové kalhoty, které nahodíte při odpočinku, když se nehýbete
- péřové vybavení poslouží případně i při sestupu, který nemusí být tak fyzicky náročný
RUKAVICE
- pro výstup se hodí tenčí rukavice
- mějte i záložní teplé rukavice, které si můžete navléknout při odpočinku
ČEPICE, NÁKRČNÍK, KUKLA
- pokrývku hlavy byste neměli podcenit, jelikož se přes hlavu vypařuje velké množství tělesného tepla
- používejte kukly, šály nebo nákrčníky, abyste si chránili krk a pusu před mrazivými a štiplavými blizzardy
- opět mějte tenčí variantu pro fyzicky náročnější části trasy a teplejší variantu pro odpočinek a sestup
KOTNÍKOVÉ BOTY
- pevné, zateplené a nepromokavé zimní boty s hlubokým vzorkem jsou základ
- nezapomeňte si je pořádně zavázat a před výpravou naimpregnovat
KAMAŠE (NÁVLEKY)
- návleky na nohy zabrání, aby se vám do bot dostal sníh, když se pohybujete v hlubokém sněhu


HŮLKY
- kvalitní pevné turistické hole vám dodají jistotu při každém kroku při výstupu i sestupu
- dodržujte pravidlo, že vždy tři body vašeho těla se musí dotýkat země, než uděláte další krok
- mějte na holích instalované sněhové talířky, aby se vám hole nebořili hluboko do sněhu
NESMEKY a/nebo MAČKY
- navlékací nesmeky s ostrými hroty vám zajistí trakci na ušlapaném sněhu nebo na zledovatělém povrchu
- v případě silné ledové krusty musíte použít horolezecké mačky
- usnadňují pohyb v terénu a když vám nepodkluzují nohy, tak ušetříte spoustu energie
- nedoporučujeme gumové městské nesmeky s malými hroty – ty nechte doma
SNĚŽNICE
- oceníte při pohybu v hlubokém sněhu a při čerstvé sněhové nadílce
- neboříte se tak hluboko do sněhu, což vám opět ušetří spoustu energie
- moderní sněžnice vám navíc umožňují manipulovat s patkou a ulehčují výstup i sestup
- doporučujeme sněžnice TSL Up&Down
CEPÍN
- využijete zejména jako jistící prvek při sestupu po zledovatělém terénu
- v případě uklouznutí ze srázu nalehnete celou svou vahou na cepín, což váš pád zbrzdí nebo zastaví
- pokud cítíte, že hrozí nebezpečí uklouznutí mějte cepín v ruce… připevněný na batohu vám moc nepomůže
ČELOVKA
- v zimě jsou dny kratší
- pokud si cestu dobře nenaplánujete nebo se někde zdržíte, tak na vás může padnout tma
- odpoledne mějte čelovku po ruce i s náhradními bateriemi
BRÝLE
- při silném větru a sněžení je třeba si chránit zrak
- mějte ideálně dvoje brýle, například lyžařské, ať je můžete v případě zamlžování střídat
- do sněžení a mlhy doporučujeme mít brýle se zvýrazňujícími skly
MOBILNÍ TELEFON
- doporučujeme mít nainstalovanou aplikaci Záchranka
- do aplikace mapy.cz si stáhněte offline mapu celého vašeho výletu
- telefony a jejich baterie trpí v mrazivých podmínkách, mějte tedy s sebou i plně nabitou powerbanku
- doporučujeme si koupit izolační taštičku na telefon, která ho dokáže trochu izolovat (např. v Decathlonu)
MALÉ OBČERSTVENÍ
- nezapomeňte na něco malého k snědku a doplnění energie – tatranky, čokoládu, sušené maso, …
- mějte s sebou i sladký horký čaj, který vás zahřeje a zárovň vám doplní cukry
- k okamžitému doplnění energie doporučujeme mít po kapse i hroznový cukr

Užijte si to, ale buďte opatrní
Krkonoše jsou nádherné a výhledy ze Sněžky jsou tím nejlepším, co české hory mohou nabídnout. V zimě je ale potřeba, přistupovat k výstupu velmi zodpovědně a nic nepodcenit. Je to zážitek a dobrodružství, které se ale rychle může změnit i v boj o život.
- Vždy zkontrolujte aktuální předpověď počasí.
- U Horské služby si zjistěte aktuální výstrahy a informace o stavu horských tras.
- Mějte u sebe všechno potřebné vybavení – lepší ho mít a nepoužít, než nemít a litovat toho
- Používejte zdravý rozum a zbytečně neriskujte
A co vy? Už jste si někdy na zimní Sněžku vyšlápli? Nebo dáváte přednost horské turistice jen v létě?

Poslechněte i další epizody našeho podcastu o českých horách a Krkonoších. Najdete je v záložce EPIZODY