Fuerteventura, druhý největší ostrov Kanárských ostrovů, je místem, které oplývá surovou krásou, nekonečnými plážemi a jedinečnou atmosférou. Pokud hledáte relax, klid a nádhernou přírodu, Fuerteventura je ideální destinací. Ostrov můžete prozkoumat autem a dostat se tak na úžasné pláže a vyhlídky. Pokud ale toužíte po opravdovém outdoorovém zážitku a dobrodružství, tak se vydejte na přechod ostrova po dálkové trase GR131. V tomto článku najdete tipy jak pro “autodovolenou”, tak pro pěší přechod a dozvíte se, co byste neměli ve svém itineráři vynechat.
Podcast z Fuerteventury
O částečném přechodu jižní části ostrova a o poznávacím road tripu jsme se bavili i v epizodě podcastu Obzvlášť. Poslechněte si i další zajímavosti a autentické zážitky přímo z Kanárských ostrovů.
Kdy vyrazit na Fuerteventuru?
Fuerteventura má celoročně příjemné, teplé a suché klima díky své blízkosti k africkému pobřeží. Přezdívá se jí „ostrov věčného jara“ a teploty zde jen minimálně kolísají. Celoročně se teplota pohybuje mezi 14-30 °C s tím, že nejtepleji je v červnu – září. Prosinec až únor je zde nejchladněji a je tu také větší pravděpodobnost srážek. I tak se zde teploty přes den pohybují kolem 20 °C. Jaké je tedy nejlepší období pro návštěvu? Celkově je Fuerteventura skvělou destinací v jakémkoli ročním období, záleží jen na tom, jaké aktivity plánujete:
- Plážová dovolená: Celoročně, ale nejteplejší voda je červenec – říjen.
- Turistika a outdoor aktivity: Ideální říjen – květen, kdy nejsou extrémní vedra.
- Windsurfing a kitesurfing: Nejlepší podmínky červen – srpen díky silnějším větrům.

Vítr a podnebí na Fuerteventuře
- Fuerteventura je známá svým stálým větrem, který je ideální pro windsurfing a kitesurfing, ale někdy může být nepříjemný, hlavně na otevřených pláních. Největrnější měsíce jsou květen až srpen.
- Srážky jsou vzácné – prší jen několik dní v roce, nejvíce v zimě.
- Slunce je velmi intenzivní, neexistuje tu téměř žádný stín kvůli absenci vegetace

Co vidět a zažít na Fuerteventuře?
Fuerteventura je známá především svými unikátními plážemi a surfařskou atmosférou, ale nabízí i zajímavé přírodní scenérie, malebná městečka a skvělé možnosti pro pěší turistiku.
1. Pláže
Fuerteventura má jedny z nejkrásnějších a nejrozmanitějších pláží v Evropě. Ať už hledáte ideální místo na koupání, windsurfing, nebo klidné úseky bez davů turistů, zde si přijdete na své. Vychutnejte si západy a východy slunce jako nikde jinde!
2. Přírodní zajímavosti a treky
Fuerteventura je ostrovem, kde dominují vulkanické hory, aridní krajina a zajímavé skalní útvary. Zjistěte si něco o tom, jak zde funguje zemědělství, odkud se získává voda a jak se zadržuje.
3. Malebná města a vesnice
Prozkoumejte místní malebné vesničky historického významu s krásnými bílými domky, typickou architekturou a atmosférou koloniálních časů. Na pobřeží zase najdete rybářské vesničky, kde si můžete vychutnat ty nejčerstvější mořské pochoutky.
4.Outdoor activity
Pro dobrodružnější dovolenou můžete vyzkoušet spoustu volnočasových aktivit, které najdete téměř na každém kroku:
- Surfing, windsurfing, paddleboarding
- Projížďky v buggynách
- Projížďky na velbloudech
- Šnorchlování a potápění
- Výlety na lodích s proskleným dnem

5.Gastronomie
Netahejte řízky z Česka a ochutnejte místní delikatesy. Rozhodně nebudete litovat!
- Mořské plody – kde jinde si dát čerstvé ryby nebo jiné mořské potvůrky
- Paellas – takové tradiční španělské rizoto – může obsahovat mořské plody, ale i kuře, hovězí nebo mix všeho
- Arepas – smažené nebo grilované kukuřičné placky, které se rozříznou a naplní se čímkoliv chcete – trhaným masem, sýrem, krevetami, atd…
- Omáčky Mojo – tradiční Kanárské omáčky, které se podávají k pokrmům – Mojo verde (zelená) je svěžejší a víc bylinková, Mojo Rojo (červená) je pálivější díky papričkám
- Káva Barraquito – tradiční krémová káva z kanárských ostrovů typická svým vrstvením jednotlivých elementů, obsahuje vanilkovo-citrusový likér 43
- Pivní osvěžení – hledejte obchůdky s místními produkty, kde najdete i craftová piva z pivovarů z Kanárských ostrovů. Pokud chcete něco více osvěžujícího, tak se koukejte po radlerech nebo po shandy – míchané pivo s limonádou. Ochutnejte pivo z místních větších pivovarů Dorada a Tropical.
- Tinto de Verano – červené víno smíchané s limonádou na ledu. Jednoduchý drink k osvěžení
- Sangria – vynikající alkoholický sladký nápoj z vína, ovocných šťáv, kousků ovoce a likéru. Existuje mnoho variant, ale každá vás úžasně osvěží.
- Melocoton – tradiční broskvový likér. Je sladký a není silný. Podává se často jako digestiv.
TIP: Restaurace Sovanto v Coralejos – dejte si výtečnou Peallu s výhledem na přístav a na závěr dostanete i panák Melocotonu jako pozornost podniku

Fuerteventura autem nebo obytňákem
Pokud nechcete relaxovat jen na jednom místě v nějakém resortu u bazénu a rozhodnete se prozkoumat ostrov, tak tím nejpohodlnějším způsobem je zapůjčení auta nebo obytňáku. Tím dostanete možnost prozkoumat všechna zákoutí ostrova a navštívit nespočet rozmanitých pláží, vyhlídek v horských průsmycích a každý den můžete zažít východ a západ slunce na úžasných místech bez turistů.
Tipy pro cestování autem
- Zaplaťte si full cover pojištění
- Půjčte si 4×4 auto, pokud chcete prozkoumávat místa mimo hlavní cesty – s obyčejným autě byste neměli jezdit mimo asfalt
- Půjčte si obytnou dodávku pro absolutní svobodu (cca €100 / den)
- Půjčte si hybrida – ušetříte (220km nás vyšlo na 375,-)
- Levný benzin – díky daňovým úlevám
- Parkování zdarma je téměř všude
- Pozor některé nezpevněné nebo prašné cesty, nejsou na mapy.cz značené, jako že jsou určeny pro auto – přepněte si je do pěšího režimu
TIP: doporučujeme půjčovnu GoByCar nedaleko letiště – pracuje tu i češka, pomůže a poradí vám
Zajímavá místa, která byste neměli na Fuerteventuře vynechat
Zde uvádíme pár míst, které opravdu stojí za vidění a dají se navštívit v rámci roadtripu:
Sever ostrova
- Caleta de Fuste – letovisko s bohatým nočním životem a skvělými podniky, míří hodně na britské turisty
- Puerto del Rosario – hlavní město ostrova
- Dunas de Corralejo – Rozsáhlé písečné duny, které vypadají jako miniaturní Sahara. Doporučuji přijet brzy ráno, kdy je světlo nejkrásnější.
- Corralejo – nejsevernější přístav. Trajektem se odsud dostanete na Lanzarote nebo na nedaleký ostrov Los Lobos. Na severozápad od města najdete i “Popcornovou pláž”
- Calderón Hondo – zaparkujte v Lajares a vydejte se na krátkou a nenáročnou vycházku k sopečnému kráteru
- El Cotillo – Malebná vesnička se skvělými plážemi a krásnými západy slunce.
- Playa del Águila – krásný západ slunce – kupte si lokální pivíčko nebo víno v El Cotillo
- El Barranco de los encantados – procházka korytem řeky k přírodním útvarům způsobených erozí (auto zaparkujte kdekoliv na silnici)

Střed Ostrova
- La Oliva – Historická vesnice s krásným kostelem a původní architekturou.
- Hora Tindaya – posvátná hora s rytinami původních obyvatel. K výstupu potřebujete povolení.
- Větrný mlýn v městečku Tefía – celá oblast je zajímavá z pohledu zemědělství a zadržování vody
- Puertito de Los Molinos – malá rybářská vesnička s útulnými restauracemi. Při odlivu můžete projít útesy a jeskyně
- Antigua – větší městečko kde můžete doplnit zásoby. Je tu i muzeum sýra (Museo del Queso) s palmovým a kaktusovým parkem
- Mirador de Morro Velosa – Vyhlídka na dramatickou krajinu Fuerteventury. Zavřená kavárna
- Betancuria – Nejstarší a bývalé hlsvní město ostrova s nádhernými bílými domky a kostelem Iglesia de Santa María. Cesta autem vede přes vysoké hory a sedla.
- Buen Paso – krátká procházka ke skalnímu oblouku Arco De Las Peñitas. A pak si zajdět po zelené k hrázi přehrady. Najdete zde kostelík a od něj můžete slézt přes vyschlé koryto k palmové oáze Barranco de las Peñitas (nebo také Barranco de Malpaso)
- Ajuy – Černé písečné pláže a jeskyně Cueva de Ajuy, kde se formovala první hornina Kanárských ostrovů. Do útesu je vysekaný starý jeskynní přístav a vápencový důl.
TIP: Kousek za jeskyněmi dál na sever po pobřeží mužete dojít k nádhernému skalnímu oblouku. Autem sem můžete dojet po nezpevněné cestě a přenocovat tu

Jih Ostrova
- Astronomická vyhlídka Sicasumbre – krásná vyhlídka na okolní hřebeny. V noci je zde malé světelné znečištění.
- La Pared – surfování, vyjížďky v buggynách, nedaleké písečné duny, které se táhnou na jih ke Cofete
- Costa Calma – Poklidná letovisková oblast s krásnými plážemi.
- Playa de Cofete – Nejdivočejší a nejkrásnější pláž ostrova. Přístup je náročný (štěrková cesta), ale výhledy jsou úžasné.
- Villa Winter – Tajemná vila, o které kolují legendy o nacistech a tajných operacích (uvnitř malé rodinné muzeum – spíš vetešnictví)
- Pico de la Zarza – nejvyšší hora 807m nad Coffete výstup z Morro Jable
- Morro Jable – Příjemné městečko s přístavem a krásnými plážemi.
- Punta de Jandía – Nejjižnější bod ostrova s ikonickým majákem Faro de Jandía.
TIP: Na pláž Cofete i do Punta de Jandía jezdí i malý autobus z Morro Jable. Má kapacitu jen 21 míst – buďte na zastávce klidně i s hodinovým předstihem abyste se do autobusu dostali. zpět můžete jet opět autobusem nebo jít pěšky.

Přechod Fuerteventury po GR131
Pokud vás láká pěší dobrodružství, tak se můžete vyrazit na trasu GR131 (Camino Natural de Fuerteventura). Tento dálkový turistický trek prochází ostrovem od severu k jihu a navazuje na trasu, která protíná i ostatní Kanárské ostrovy. Celková délka je přibližně 160 km a většina lidí ji zvládne za 6–8 dní.
Co očekávat na trase?
GR131 vede přes vyprahlé krajiny, sopečné hřebeny, pouštní pláně a malé vesnice. Její kouzlo spočívá v jednoduchosti – žádné velké davy turistů, pouze vy a nekonečná cesta před vámi.
- Většina úseků je dobře značená červeno-bílými značkami GR tras.
- Terén je poměrně suchý a kamenitý, s občasným převýšením – pevné boty s sebou.
- Přechod je fyzicky náročný hlavně kvůli větru a nedostatku přirozených zdrojů vody.
- Není tu prakticky žádná vegetace a žádný stín – svědomitě se mažte opalovacím krémem a noste pokrývku hlavy

Jednotlivé etapy a itinerář
Níže najdete obecně doporučené etapy. Záleží na vaší kondici a zdatnosti. Pokud spíte pod širákem nebo ve stane, tak doporučujeme hledat místo k přespání mimo obydlené území.
Den 1: Corralejo → La Oliva (22 km)
- Start v Corraleju, přes duny a sopečnou krajinu.
- Udělejte si zkratku kolem sopky Calderon Hondo
- První zastávka ve vesnici La Oliva.
Den 2: La Oliva → Tefía (20 km)
- Přechod přes náhorní plošinu do Tefíe.
- Prochazíte kolem posvátné Tindayi
Den 3: Tefía → Betancuria (18 km)
- Nejkrásnější a nehornatější část trasy, dramatická krajina kolem hory Morro de la Cruz.
- Historická Betancuria
Den 4: Betancuria → Pájara (16 km)
- Přechod přes hornaté vnitrozemí, kde se krajina mění na skalnatou poušť.
Den 5: Pájara → La Pared (30 km)
- Náročnější den, ale odměnou je krásná krajina kolem Playa de la Pared.
Den 6: La Pared → Morro Jable (32 km)
- Poslední dlouhý úsek po pouštní krajině.
- Cíl v Morro Jable, kde vás čekají krásné pláže a dobré jídlo.
- Můžete si prodloužit trek až k majáku Punta de Jandía nebo Cofete

Jak se připravit na trek?
1. Voda a jídlo
- Většina trasy vede vyprahlou, neobydlenou krajinou, kde není přístup k pitné vodě.
- Doporučuje se mít minimálně 3–4 litry vody na den.
- Možnost doplnění vody je pouze v některých vesnicích – pozor na otevírací dobu a siestu
- Pokud si cepujete vodu z kohoutku, vždy se ujistěte, že je voda pitná (agua potable)
- Jídlo si vezměte lehké a výživné – ořechy, sušené ovoce, proteinové tyčinky
- Pokud máte vařič, můžete zkusit sehnat plynovou bombu v železářstvích (Ferraterias).
- Palivo pro použití vařiče na tektutý líh seženete v supermercadech (Alcohol de Quemar nebo Alcohol Etílico)
- Jděte nalehko – na ostrově je teplo, takže Vám postačí dvě trička a větrovka. Místo a váhu v batohu radši šetřete pro vodu a jídlo
2. Oblečení a vybavení
- Pohodlné turistické boty s pevnou podrážkou (terén je kamenitý).
- Ochrana proti větru (lehká bunda) a slunci (klobouk, opalovací krém SPF 50).
- Spací pytel a/nebo bivak, pokud plánujete přespávat venku.
- Stan je s otazníkem – kvůli větrnému počasí to nemusí být nejpříjemnější zážitek
- Trekové hole pomohou při náročnějších úsecích.
3. Ubytování
- Možnost spaní ve vesnicích v jednoduchých penzionech a resortech
- Pokud plánujete spaní venku, vezměte lehký stan nebo bivakovací vak.
- Občas najdete i nějaký přístřešek, ruinu nebo navršené kamení, které vám poskytne závětří
- Stanování a nocování není oficiálně povoleno, ale toleruje se – vyvarujte se turisticky exponovaným místům nebo chráněným oblastem
TIP: mrkněte na ubytko Casa LaPaz – relaxační areál, který provozují češi, kde můžete spát v teepee, dělat jógu, zajet na surf, …

Závěr o Fuerteventuře
Fuerteventura je fascinující destinace, která nabízí kombinaci úchvatné přírody, sportovních aktivit a autentického kanárského života. Pokud hledáte výzvu, přechod GR131 je skvělým způsobem, jak ostrov opravdu poznat. Ovšem nedostanete se na všechna místa, a zejména na nádherné pláže. Ať už se sem vydáte za relaxem nebo dobrodružstvím, Fuerteventura vás určitě nezklame.
Tak co? Jaký typ dovolené vás láká více? Nebo už jste na ostrově byli a na něco jsme zapomněli? Napište nám 🙂
